Binance P2P Nedir?

Dijital bilgi ve kaynakları paylaşma yeteneği, bilgi teknolojisinin hayati bir parçasıdır. Bilgisayarları birbirine bağlayan eşler arası (P2P) bir ağ, bağlantıyı ve paylaşılan kaynaklara erişimi geliştirerek işletmenizin daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Bu yazıda, bir P2P ağının neler sunduğunu, nasıl kullanıldığını ve kullanım örneklerini tartışıyoruz.

Eşler arası P2P ağ nedir?

Eşler arası ağ, iki veya daha fazla bilgisayar sisteminin ayrı bir sunucu veya sunucu yazılımı gerektirmeden kaynakları birbirine bağlamasına ve paylaşmasına izin veren bir bilgi teknolojisi (BT) altyapısıdır. sanal ağ oluşturma. Ayrıca bilgisayarları ağlarının istemcileri ve sunucuları olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bir P2P ağı, ağ oluşturmada geleneksel olarak kullanılan bir istemci-sunucu ağından farklıdır . İstemci-sunucu ağı, istemciye sunucunun kaynaklarını sağlamak için bir istemci bilgisayar ile bir sunucu bilgisayar arasındaki bağlantıdır.

P2P ağında, her cihaz, ağa katkıda bulunan işlevlere sahip bir eş – dolayısıyla “eşler arası” olarak kabul edilir. Her bilgisayar hem istemci hem de sunucudur ve kaynakları ağa bağlı diğer bilgisayarlarla paylaşırlar.

P2P ağının bazı önemli özellikleri şunları içerir:

 • P2P ağındaki her bilgisayar, ağa kaynak sağlar ve ağın sağladığı kaynakları tüketir. Dosyalar, yazıcılar, depolama, bant genişliği ve işlem gücü gibi kaynaklar ağdaki çeşitli bilgisayarlar arasında paylaşılabilir.

 • Bir P2P ağının yapılandırılması kolaydır. Kurulduktan sonra erişim, her bilgisayarda paylaşım izinleri ayarlanarak kontrol edilir. Belirli kaynaklara parolalar atanarak daha sıkı erişim kontrol edilebilir.

 • Bazı P2P ağları, fiziksel bir ağ üzerinde sanal bir ağ üst üste bindirilerek oluşturulur. Ağ, verileri aktarmak için fiziksel bağlantıyı kullanırken, sanal yer paylaşımı ağdaki bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasına izin verir.

P2P ağı kullanmanın temel avantajları

Mimarisi nedeniyle, bir P2P ağı, kullanıcılarına aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantaj sunabilir:

 • Kolay dosya paylaşımı: Gelişmiş bir P2P ağı, dosyaları büyük mesafelerde hızla paylaşabilir. Dosyalara her zaman erişilebilir.

 • Azalan maliyetler: Bir P2P ağı kurarken bir sunucu için ayrı bir bilgisayara yatırım yapmaya gerek yoktur. Bir ağ işletim sistemi veya tam zamanlı bir sistem yöneticisi gerektirmez.

 • Uyarlanabilirlik: P2P ağı, yeni istemcileri kolayca içerecek şekilde genişler. Bu avantaj, bu ağları istemci-sunucu ağlarından daha esnek hale getirir. ölçeklenebilirliği

 • Güvenilirlik: Merkezi sunucunun arızalanması durumunda başarısız olabilen bir istemci-sunucu ağının aksine, bir P2P ağı, merkezi sunucu çökse bile işlevsel kalacaktır. Tek bir bilgisayar çökerse diğerleri normal şekilde devam eder. Bu aynı zamanda trafik birden çok bilgisayara dağıtıldığından darboğaz oluşumunu da önler.

 • Yüksek performans: Bir istemci-sunucu ağı, ağa daha fazla istemci katıldığında daha az etkin performans gösterirken, bir P2P ağı, daha fazla istemci katıldığında performansını artırabilir. Bunun nedeni, P2P ağındaki her istemcinin aynı zamanda ağa kaynak sağlayan bir sunucu olmasıdır.

 • Verimlilik: Gelişmekte olan P2P ağları, tüm ağa fayda sağlayabilecek farklı kaynaklara sahip cihazlar arasında işbirliğini mümkün kılar.

P2P ağı kullanma ipuçları

P2P ağlarını güvenli ve verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • P2P ağınızı ağ güvenliği çözümleriyle koruyun. Ayrıca ağınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

 • Verilerinizi ve uygulamalarınızı yönetmek için ağın merkezi olmayan mimarisine uygun yenilikçi bir politika geliştirin.

 • Bir siber güvenlik politikası geliştirin ve yazılım tabanlı güvenlik açıklarına sahip olabileceğinden, kullanıcıların P2P yazılımıyla oluşturdukları gelişmiş ağları korumak için ağ güvenliğine yatırım yapın. Bu önleyici eylemleri gerçekleştirerek, hizmetleri reddetmek veya kötü amaçlı yazılım yaymak için elektronik sistemlerdeki güvenlik açıklarından yararlanan saldırılar olan uzaktan açıklardan yararlanmaları önleyebilirsiniz.

P2P ağlarına örnekler

P2P ağının üç temel seviyesi vardır:

 • Temel düzey, iki bilgisayar sistemi arasında temel bir P2P ağı oluşturmak için evrensel bir seri veri yolu (USB) kullanır.
 • Ara seviye, çok sayıda bilgisayarı bağlamak için bakır teller kullanmayı gerektirir.
 • Gelişmiş P2P ağında yazılım, internet üzerinden birden fazla cihaz arasındaki doğrudan bağlantıları yöneten protokoller kurar.

Aşağıdaki ağ türlerini oluşturmak için bu seviyeleri kullanabilirsiniz:

Yapılandırılmamış P2P ağları

Yapılandırılmamış ağların temel ayrıntıları şunlardır:

 • Cihazlar ağa rastgele bağlanabildiklerinden, oluşturmaları kolaydır.
 • Her cihaz eşit katkı sağlayabilir.
 • Yapı eksikliği, kullanıcıların nadir bulunan içeriği bulmasını zorlaştırabilir.
 • Yüksek kayıp oranlarına karşı dayanıklıdırlar. Churn, ağa katılan ve ayrılan kullanıcı sayısını ifade eder.

Yapılandırılmış P2P ağları

Yapılandırılmış bir P2P ağı kurmak için kullanılan yazılım, ağın sanal katmanını belirli bir yapı içinde düzenler. Yapılandırılmış P2P ağlarının özellikleri şunlardır:

 • Yapılandırılmış P2P ağlarının yapılandırılması yapılandırılmamış ağlar kadar kolay olmasa da, yapılandırılmamış P2P ağlarına kıyasla kullanıcılara nadir içeriğe daha iyi erişim sunar.

 • Yapılandırılmış ağlar, yapılandırılmamış ağlarla karşılaştırıldığında yüksek kesinti oranlarına karşı daha az dayanıklıdır.

Hibrit ağlar

Hibrit ağlar, bir P2P ağının özelliklerini bir istemci-sunucu ağının özellikleriyle birleştirir. Hibrit ağların birçok çeşidi vardır. Popüler bir karma ağa bir örnek, kullanıcıların merkezi bir sunucu aracılığıyla birbirlerini bulmalarına yardımcı olan ağdır.

Yorum yapın