iPhone’da NFC Açma Nasıl Yapılır? 2024 Güncel

iPhone’larda NFC var mı? Bir iPhone’da NFC’yi nasıl kullanırsınız? iPhone’da NFC Açma Yolları!

NFC, birkaç yıldan uzun süredir kullanılabilen popüler bir teknolojidir. Taşınabilir hoparlörlerden ödeme sistemlerine kadar her yerde ve kişileri veya dosyaları aktarmaktan akıllı telefonunuzu arabanızla eşleştirmeye kadar her türlü şey için kullanılır. Olasılıklar çoktur ve iPhone’un NFC özellikleriyle ilgili sorular da öyle. “iPhone NFC var mı?”, “iPhone’da NFC’yi nasıl açarım? veya “iPhone 12‘de veya iPhone 13’de NFC var mı?” Okumaya devam etmek:

iPhone’da NFC nasıl açılır?

Açıkça başlayacağız: Bir iPhone’da NFC’yi açıp kapatamazsınız! Nedenmiş? Cevap beklediğinizden daha basit: iPhone’un NFC işlevi, bunu gerektiren uygulamalar tarafından etkinleştirilir veya devre dışı bırakılır. Bu nedenle, doğrudan işletim sisteminden açıp kapatmanın oldukça basit olduğu Android’deki NFC’nin aksine, iOS’ta NFC için bir buton yoktur.

iPhone’da NFC Açma 2024 Videolu Anlatım

 

iPhone’umda NFC var mı? Hangi iPhone’larda NFC vardır?

Son yıllarda piyasaya sürülen tüm iPhone’larda NFC var. Aslında, 2014’te çıkan iPhone 6’dan bu yana her iPhone’da yerleşik bir NFC çipi bulunur. Emin olmak için ayrıntılara ihtiyacınız varsa, NFC özellikli iPhone’ların tam listesi:

  • iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Maks
  • iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE (2. Nesil)
  • iPhone XS ve iPhone XS Maks
  • iPhone XR
  • iPhone X
  • iPhone 8, iPhone 8 Artı
  • iPhone 7, iPhone 7 Artı
  • iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone SE
iPhone'da NFC var mı?
iPhone 13’te yerleşik NFC bulunur.

İPUCU: Modelinizden emin değilseniz, hangi iPhone’a sahip olduğunuzu öğrenmek için kılavuzumuzu okuyun.

NFC’li ilk nesil iPhone’lar – iPhone 6 modelleri – bu işlevi yalnızca Apple Pay ile yapılan ödemelerle sınırladı. Bununla birlikte, iPhone 7 ve daha yeni modeller, 3. taraf uygulamaları kullanarak NFC etiketlerini okumak için de NFC kullanımına izin verir.

Ayrıca, iOS 13 ve iPhone XS ve XR’nin piyasaya sürülmesinden itibaren iPhone’lar, iPhone için NFC veya NXP tarafından NFC TagWriter gibi üçüncü taraf NFC uygulamalarını kullanarak boş NFC etiketlerini de kodlayabilir.

Ve son olarak, iPhone XS ile başlayıp iPhone 12 ve iPhone 13’e kadar uzanan bu akıllı telefonlar, arka planda NFC etiketlerini de okuyabiliyor. Başka bir deyişle, artık 3. taraf uygulamaları yüklemeniz ve NFC etiketlerini manuel olarak okumanız gerekmiyor: iPhone’unuzu bir NFC etiketine dokundurmanız yeterli, otomatik olarak tanımlayacaktır.

iPhone’unuzda NFC olup olmadığını kontrol etmenizi ve onu ne için kullanabileceğinizi öğrenmenizi kolaylaştırmak için aşağıdaki tabloyu hazırladık:

iPhone NFC uyumluluğu ve özellikleri
iPhone NFC uyumluluğu ve özellikleri

Bu arada, NFC’ye sahip ve iOS 14 veya daha yenisini kullanan tüm iPhone’lar, web adresleri (URL’ler), e-postalar, telefon numaraları ve bunlarla sınırlı olmamak üzere üçüncü taraf uygulamalara ihtiyaç duymadan her türlü NFC etiketini otomatik olarak okuyabilir. SMS mesajları.

iPhone’da NFC nasıl kullanılır?

Artık iPhone’unuzun NFC’ye sahip olup olmadığını biliyorsunuz. Ancak bir iPhone’un NFC’sini nasıl kullanıyorsunuz? Cevap oldukça basit: Tek yapmanız gereken iPhone’unuzu NFC özellikli başka bir cihaza dokundurmak. Veya iPhone’unuzun üst arkasını bir NFC etiketine yakın tutun. Ardından iPhone, NFC etiketini okur ve ekranında bir bildirim görüntüler.

İPhone’unuzdaki NFC bildiriminin ne dediğini okuyun ve takip etmek istiyorsanız eylemini gerçekleştirmek için üzerine dokunun. Örneğin, iPhone’unuzu NFC özellikli bir taşınabilir hoparlöre dokundurursanız, iki cihazı eşleştirmek için bir bildirim alırsınız. Bunu yaparsanız, iPhone’unuzdan hoparlöre ses çıkışı yapabileceksiniz. Tüm eşleştirme, NFC aracılığıyla, mevcut Bluetooth cihazlarını manuel olarak aramak ve hoparlörünüze bağlanmaktan çok daha hızlıdır. iPhone’da NFC için temiz bir kullanım durumu, değil mi?

Mobil Ödemeler için iPhone’da NFC açma nasıl kullanılır?

Size verebileceğimiz en iyi örnek, iPhone 6 ile başlayan tüm NFC özellikli iPhone’larda mevcut olduğu ve hepsinde aynı şekilde çalıştığı için Apple Pay‘dir.

iPhone’unuzla ödeme yapabileceğiniz bir mağazaya, restorana, taksiye veya başka bir yere gittiğinizde, tek yapmanız gereken parmağınızı Touch ID’nin üzerine koymak ve iPhone’unuzun üst kısmını temassız okuyucunun yakınında tutmak. Veya iPhone 12 veya daha yeni bir modeliniz varsa, yan düğmesine iki kez dokunun, iPhone’unuzu ödeme terminalinde bir süre basılı tutun ve ardından Face ID aracılığıyla işlemi onaylamak için iPhone’unuza bakın.

Bütün bunları yapınca ne oluyor? iPhone’unuzu bir ödeme terminalinin yakınında tuttuğunuzda, NFC otomatik olarak açılır ve Touch ID veya Face ID ile kimlik doğrulamanızın ardından iPhone’unuz Apple Pay’in ödeme yapmasına izin verir.

Ödemeler için iPhone’larda NFC kullanma sürecinin tamamını gösteren iki video:

NOT: Bu arada, iPhone NFC anteninin nerede olduğunu merak ediyorsanız, iPhone’unuzun arka üst kısmında, üst çerçeve içinde yer almaktadır. Bu yüzden bir önceki paragrafta “iPhone’unuzun üst kısmını temassız okuyucuya yakın tutun” demiştik. 🙂

Yorum yapın