Klavyede Olmayan Sembolleri Nasıl Yapabilirim? 2024

Semboller, standart klavyede bulunmayan bir bilgisayar karakteri türüdür. Bu özel karakterler, para birimi simgelerinden yasal simgelere ve derecelere kadar çeşitlilik gösterir. Bu derste size klavyenizle nasıl semboller oluşturacağınızı ve emojileri nasıl bulacağınızı göstereceğim. Bu klavye işaretleri daha sonra belgelerinize eklenebilir veya klavyeniz arızalanırsa bir geçici çözüm sağlayabilir.

Talimatlara geçmeden önce, bu sembolleri yapmanın birden fazla yolu olduğunu ve aynı öğe için birden fazla kod olabileceğini bilmelisiniz. Seçimleriniz, bir Microsoft Word belgesi, e-posta, web sayfası ve daha fazlası gibi koda nerede ihtiyacınız olduğuna bağlı olacaktır. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, “klavye sembolleri” dediğimde, onları yapmak için klavyeyi kullandığımı kastediyorum. Bu, Shift anahtarınızı kullanarak klavyede sembolleri temsil etmekten biraz farklıdır . Örneğin, bu Shift 2“at işareti” – @ üretmek için yazmakla ilgili değildir.

Ve bu kodlar evrensel olsa da bu, tüm uygulamalarda çalıştıkları anlamına gelmez. Bu yüzden birden fazla yolu bilmek yardımcı olur.

Özel Karakter nedir?

Bu, bağlama ve satıcıya bağlıdır. Örneğin, bazen çevrimiçi bir parola oluşturduğunuzda, @, #, $, %, &, * ve + gibi sayısal olmayan tuşlara başvuran bir ipucu veya araç ipucu görürsünüz. Bunlar klavyenizde olduğu için girmek kolaydır. Bunlar, klavyenizde bulunsalar bile, “özel karakter” örnekleridir.

Buna karşılık, birden çok tuş girmenizi veya yazmanızı gerektiren bir dizi sembol vardır. Onlar için ayrılmış klavye tuşları yoktur. Ancak klavyenizdeki semboller bile bu yöntemlerle girilebilir.

Bir simge eklemek için Microsoft’un Office programlarından birini kullanırsanız, Özel Karakterler adlı özel bir sekmeleri vardır . Bu özel karakterler biçimlendirme, noktalama işaretleri, uzun tireler, telif hakkı © ve ticari marka ™ işaretleri ile ilgilidir.

Klavyede olmayan semboller

Belki daha yaygın bir özel karakter grubu, aksanlı harfler , kesirler ve para birimi simgeleri gibi şeyler içindir.

Bu makale için tüm bu öğeleri “semboller” olarak adlandıracağım. Bu, bazı safları üzebilir, ancak bu kodların bazılarının grafik arayüzlere sahip olmadan önce ortaya çıktığını söylemek dışında kod sayfası geçmişine girmek istemiyorum.

Sembol Temsilleri ve Kodları

Sembolünüze bağlı olarak, onu temsil eden birkaç kod olabilir. Örneğin, klavyenizdeki her tuşun aynı değeri temsil eden bir kodu vardır. Bu yüzden klavye yüzün üzerinde girişi hesaba katarken, farklı dilleri hesaba kattığınızda binlerce sembol kodu vardır.

Alt Kodlar

Alt kodlar, Alttuşu basılı tutup belirli bir sayı kümesine basmaktan gelir. 1 ila 4 haneli olabilir. Bu kodlar, bir sembol aracınız olmadığında kullanışlıdır. Kodu biliyorsanız, daha hızlı olabilirler.

İlk sette 256 Alt Kod vardır. İlk 126, bir ABD İngilizcesi klavyesiyle oldukça iyi eşleşir ve hemen hemen her uygulamada çalışır. Kalan öğeler “genişletilmiş ASCII” olarak adlandırılır ve tüm uygulamalarda oldukça iyi çalışır.

Oldukça iyi söylememin nedeni, 31’e kadar olan sayıların diğer grafik sembollerini temsil etmesidir. Örneğin, pres ALT1ederken, size gülen yüz ☺ alacak ALT3sana bir kalp ♥ alacak. Ve kodu nerede kullandığınıza bağlı olarak renkler kırmızı kalp gibi değişebilir.

Ancak, 255’ten büyük sayıları olan Alt kodlar vardır ve bunlar bazı programlarda sorun oluşturabilir. Özellikle, Microsoft Office dışındaki programlar.

Klavyede Olmayan Sembolleri Nasıl Yapabilirim?

2024 Güncellemesi.

Klavyede bulunmayan sembollerin nasıl eklenileceğini öğrenmek, Windows ve Mac bilgisayarlarda farklı adımlar gerektirir. İşte her iki işletim sistemi için de klavyede semboller yazmak için kullanılan ayrı kısayollar:

Windows İçin:

  1. Windows + nokta (.) tuşlarına aynı anda basın.
  2. Açılan pencerede “Semboller” bölümüne gidin.
  3. Burada özel karakterlerin uzun bir listesini bulacaksınız.

Bu adımları takip ederek, istediğiniz özel karakterlere veya sembollere Windows bilgisayarınızda kolayca erişebilirsiniz.

Mac İçin:

  1. Control + Command + Boşluk tuşlarına aynı anda basın.
  2. Karakter görüntüleyici penceresi karşınıza çıkacaktır.
  3. Sol taraftaki panelde yeni semboller, simgeler ve harfler ekleyebilirsiniz.

Mac bilgisayarınızda bu adımları uygulayarak, çeşitli sembollere kolayca erişebilir ve ihtiyacınız olan özel karakterleri kullanabilirsiniz.

Sosyal medya profillerini düzenlerken veya belgeler oluştururken, klavyede olmayan sembollere ihtiyaç duyduğunuzda, bu kısayollar size pratik bir çözüm sunar. Ayrıca, kopyala-yapıştır yöntemiyle de klavyede olmayan karakterleri kolayca kullanabilirsiniz.

Yorum yapın