İnstagram’a Yüklenen Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Sorunu ve Çözümü

İnstagram’a gönderi gönderirken fark ettiğim bir şey , görüntü kalitesinin yüklediğim sürümden önemli ölçüde daha kötü olması ve bulanık görüntünün kaçınılmaz olarak olumlu etkileşimden daha az olmasıydı. Yine de kapsamlı bir araştırmadan sonra, İnstagram’ın gönderilerinizdeki görüntü kalitesini neden düşürdüğüne dair bazı nedenleri derlemeyi başardım.

Doğrudan PC’nizden yüklerken görüntü kalitesinin düşmesinin birkaç nedeni vardır; bunlardan biri, İnstagram’ın şu anda 1080 x 1350 piksel olarak ayarlanan maksimum çözünürlük kurallarına uymamanızdır. Söz konusu çözünürlükten daha büyük olan herhangi bir görsel İnstagram tarafından küçültüleceğinden görselin kalitesini etkileyebilir.

İkincisi, kullandığınız görüntünün formatına da bağlıdır. İnstagram’ın görüntüler için varsayılan biçimi JPEG’dir (.jpg), yani PNG (.png), BITMAP (.bmp) veya JPEG dışında herhangi bir dosyaya yüklenen herhangi bir görüntü JPEG’e dönüştürülür ve bu nedenle bazı görüntüleri kaybeder. Dönüşüm sırasında kalite.

Her gün İnstagram’a yüklenen görsellerin sayısını ve platformu çalıştırmak için gereken sunucu gücünü düşündüğünüzde, mümkün olduğunca dosya boyutlarını küçülttüğü için İnstagram’ı affedeceksiniz. İnstagram tarafından yetersiz sıkıştırılmasını önlemek için resim dosyanızın boyutunu minimumda tutmaya çalışın (görüntü kalitesini etkilemeden).

Son olarak, İnstagram ağırlıklı olarak mobil tabanlı bir uygulamadır ve bu nedenle kalite söz konusu olduğunda mobil (veya tablet) cihazlardan yapılan yüklemelere öncelik verir.

İnstagram Görüntü Kalitesi Düşmeden Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Kendilerinin, köpeklerinin veya yerel kumsalın fotoğraflarını çeken birçok insan için görüntü kalitesi pek önemli değil. Ancak, benim gibi kendi işi için içerik tasarlayan ve profesyonel olarak kendini kanıtlamak isteyen bir yaratıcıysanız, yüklemelerinizde kaliteyi korumak çok önemlidir.

İnstagramlkeler geçerli olacaktır. Photoshop’ta yeni bir dosya veya çalışma yüzeyi oluşturmak ve bunu İnstagram’ın maksimum çözünürlüğüne (1080 x 1350 piksel) ayarlamak isteyeceksiniz. Tasarımınızı oluşturduktan sonra Dosya > Dışa Aktar > Web İçin Kaydet (Eski)… seçeneğine gitmeniz gerekir .

Bilmeyenler için, bu şekilde kaydetmek , nihai görüntünüzün kalitesini ve dosya boyutunu değiştirmenize olanak tanır . Web İçin Kaydet penceresinin sağ üst köşesinde, Ön Ayar altında dosya türü olarak JPEG’i seçmek isteyeceksiniz. Bunun altında, Düşük’ten Maksimum’a kadar görüntünün genel kalitesini değiştirebilirsiniz.

Yine, açılır menünün kalitesini düşürmenin nedeni, görüntünün dosya boyutunu küçültmek ve böylece İnstagram’ın sıkıştırmayı kendi eline almasından kaçınmaktır. Resmin boyutunu sol altta izleyebilirsiniz.

Çoğu zaman, Çok Yüksek veya Yüksek ayarının dosya boyutunu önemli ölçüde azalttığını göreceksiniz; görüntünün netliğini gerçekten etkilemeden. İkisi arasında en iyi dengeyi sağlayan ayarı seçmek isteyeceksiniz.

Görüntü dosyasının boyutundan ve kalitesinden memnun kaldığınızda, bilgisayarınıza kaydetmek için kaydet düğmesine basabilirsiniz. Bunu takiben, yeni resminizi Google Drive’a yüklemek ve ardından mobil (veya tablet) cihazınıza indirmek isteyeceksiniz. Ardından görüntüyü doğrudan cep telefonunuzdan İnstagram’a yükleyebilirsiniz.

Çözüm

İnstagram, yüklemeler sırasında birçok nedenden dolayı resimlerinizin kalitesini düşürebilir, ancak kaliteyi korumak istiyorsanız, doğrudan yüksek kaliteli, sıkıştırılmış bir JPEG dosyası (maksimum çözünürlük: 1080 x 1350 piksel) yüklemeye çalışmalısınız. İnstagram tarafından daha fazla sıkıştırmayı önlemek için cep telefonunuzdan veya tabletinizden.

Yorum yapın