Sosyal Medyada Shadow Ban Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?

Sosyal Medyada Shadow Ban sorunu: Birdenbire, sosyal medya etkinliklerinizin hiçbirinin hiç görünmediğini fark edersiniz. Sanki sitede yokmuşsun gibi… Tuhaf!

Bu bir bug mı? Her web sitesi bazen bunlardan muzdariptir ve etkileşimli özellikler çoğu zaman ilk karışan özellikler olabilir. Sunucu bakımı da suçlu olabilir.

Ancak başka bir olasılık da, “shadow ban” olmanızdır (daha önce ghost ban deniyordu).

Shadowban hesaplar bir tür görünmez moda alınır. Başka bir deyişle, kimsenin göremediği bir “gölge” haline gelirler.

Bu yazıda, gölge banlamanın tam olarak ne olduğu ve size olup olmadığını nasıl anlayabileceğiniz hakkında daha fazla konuşacağız.

Shadowban Nedir?

Shadowban, gönderilerinizin veya aktivitelerinizin bir sitede görünmediği, ancak resmi bir yasak veya bildirim almadığınız zamandır.

Bu, spam gönderenlerin, toplulukta (veya dışında) başka hiç kimse ne yaptıklarını görmeden spam yapmaya devam etmesine izin vermenin bir yoludur.

Bu şekilde, diğer sosyal medya kullanıcıları spam’den muzdarip olmaz çünkü göremezler. İstenmeyen posta gönderen kişi, yasağı aşmanın yollarını hemen aramaya başlamaz, çünkü yasaklandıklarının farkına bile varmazlar.

Şimdi, bunların hepsi biraz tuhaf veya gölgeli gelebilir. Birçok web sitesi ve uygulama shadowban olduğunu inkar ettiğinden, bunun gerçekleştiğinden emin olmanın bir yolu yoktur.

Bir shadowban olduğundan şüpheleniyorsanız, web sitesinin arama veya haber besleme algoritmasındaki bir değişiklik aslında suçlu olabilir. Ve algoritmalar sosyal medya şirketlerinin mülkiyetinde olduğundan , onlar hakkında her şeyi kamuya açıklamak onların yararına değil.

Kasıtlı veya yanlışlıkla cezalandırılmış olmanıza bakılmaksızın, etki yine aynıdır… kimse gönderilerinizi göremez.

Shadowban Yapan Siteler

Uygulama tamamen açıkta olmadığından, insanları gölgede bırakan sitelerin tam listesini almanın bir yolu yok.

Bununla birlikte, gölge yasaklama , diğerlerinin yanı sıra Facebook , Instagram ve TikTok gibi site ve uygulamalarda belirli koşullar altında daha önce bildirilmişti .

Boşluğa Gönderme adlı bir ankete yanıt verenler, dört genel gölge yasağı türü bildirdi:

 • Arama önerilerinde görünmeyen bir kullanıcı adı veya hashtag
 • Takipçi etkileşiminde azalma
 • Belirli özellikler (ör. Beğeniler veya yanıtlar) engelleniyor
 • Daha sonra normale dönen geçici bir yasak

 Bazı popüler sosyal medya sitelerinde shadow banlı olup olmadığınızı şu şekilde anlarsınız:

Twitter Shadowban Testi

Twitter gerçekten shadowban var mı? Hem evet hem hayır.

Bir blog gönderisinde Twitter, “insanların içeriğini, onu yayınlayan kişi dışındaki herkes için kasıtlı olarak keşfedilemez hale getirmediklerini” ve “kesinlikle siyasi bakış açıları veya ideolojiye dayalı gölge yasağı yapmadıklarını” iddia etti.

Ancak, “kötü niyetli aktörlere hitap etmek” için “tweetleri ve arama sonuçlarını sıraladıklarını” söylediler. Temel olarak, Twitter spam gönderen veya trol olduğunuzu düşünürse, algoritması içeriğinizi cezalandırır.

Twitter Shadowban Nasıl Önlenir?

Twitter, bunları “kötü niyetli bir aktör” olup olmadığınızı anlamak için kullandıkları faktörlerden bazıları olarak listeler:

 • E-posta adresinizi onaylasanız da onaylamasanız da
 • Profil resmi yükleyip yüklemediğiniz
 • Hesabınız ne kadar yakın zamanda oluşturuldu
 • Kimi takip ediyorsun ve retweet ediyorsun
 • Sizi susturan, takip eden, retweetleyen ve engelleyen
 • Twitter’da shadow banlanmayı önlemek için e-posta adresinizi onaylamalı ve bir profil resmi yüklemelisiniz.

İnsanlara spam göndermeyin ve aşırı tanıtım yapmayın. Bir ürün veya hizmeti satmaya çalışıyorsanız ve çok fazla gönderi yapıyorsanız, diğer kullanıcılar içeriğinizi engelleyebilir ve hesabınızda bir shadowban oluşturabilir.

Ayrıca trol yapmaktan, çevrimiçi tartışmalara girmekten veya gönderilerinizde ve yorumlarınızda fazla çatışmacı olmaktan kaçınmaya çalışmalısınız. Bu, insanların sizi sessize almasına veya engellemesine neden olabilir.

Twitter’da Shadowban Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?

Twitter’da shadow banlı olup olmadığınızı kesin olarak söylemenin bir yolu yok. Bununla birlikte, bir shadowban tespit edebileceğini iddia eden Shadowban.eu sitesini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Instagram Shadowban Testi

Bir Instagram takipçisi oluşturmak için çok çalışmak , sadece yayınlarınızın aniden görünmediğini görmek ne kadar sinir bozucu ?

Twitter’da olduğu gibi, Instagram’ın CEO’su da kamuya açık bir şekilde “shadowbanning’in bir şey olmadığını” iddia etti , ancak Twitter’da olduğu gibi, bu tamamen doğru değil.

İken sen şahsen shadowbanned ediliyor olabilir, algoritma hala Mesajları saklanıyor olabilir.

Instagram’ın algoritması, belirli içerikleri kaldırmak için tasarlanmıştır. Yani, algoritma , içerik uygulamanın Topluluk Kurallarına aykırı olmasa bile Instagram’ın “uygunsuz” olarak değerlendirdiği içeriği cezalandırıyor .

Özellikle, cinsel açıdan müstehcen içerikten bahsediyorlar. Topluluk Kurallarına göre, spam barındıran içerik ve yasa dışı etkinlik veya şiddetle ilişkili içerik de yasaktır.

Instagram “farklı bir kitleye uygun fotoğrafları veya videoları” tercih ediyor… bu nedenle daha az aile dostu içerik bir shadowban riski altında olabilir.

Instagram’da Shadowbanned Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?

Shadowban’a maruz kaldığınızda, gönderilerinizin hashtag kategorilerinde engellendiğini bile fark etmeyebilirsiniz çünkü -hesabınızda oturum açtığınız sürece- gönderileriniz normal olarak kategori altında görünmeye devam edecektir. Takipçileriniz için de normal görünecek.

Sizi takip etmeyen bir hesap kullanarak aynı hashtag’i arayın. Bir arkadaşınızdan hesabınızı takip etmeyi bırakmasını ve sizin için kontrol etmesini isteyebilirsiniz veya ikinci bir Instagram hesabınız varsa kontrol etmek için ilk hesabınızı takip etmeyi bırakabilirsiniz. Gönderiniz eksikse, gölge yasağına maruz kaldınız.

Instagram’da shadow banlı olup olmadığınızı anlamanın kesin bir yolu yoktur, ancak test edebileceğini söyleyen siteler vardır. Triberr bir seçenektir.

Reddit Shadowban Testi

Üzerinde Shadowbanning Reddit diğer sosyal medya sitelerinde shadowbanning biraz farklıdır. Reddit, 2015 yılına kadar, sitenin kurallarını ihlal eden ve gönderilerini gizleyen kullanıcıları açıkça gölge yasağı uyguladı.

Reddit daha sonra shadowbanning sisteminin bir hesap askıya alma sistemi ile değiştirildiğini duyurdu . Temel olarak, bazı Reddit çalışanları shadowban aracının botlarla uğraşmak için yararlı olduğunu düşünüyordu , ancak gerçek insan kullanıcıları neyi yanlış yaptıklarını söylemeden yasaklamanın haksızlık olduğunu düşünüyorlardı.

Ancak, r / ShadowBan alt dizini hala etkinken , site hala zaman zaman shadowban kullanıyor gibi görünüyor .

Onların göre Resmi içerik politikasına , Reddit diğer yöntemler arasında “bir içeriğin kaldırılması” tarafından da “hesapları, gelen ayrıcalıkları veya ekleme kısıtlamaların kaldırılması” kendi kuralları uygulamak ve olabilir.

Reddit’te Shadowban Nasıl Önlenir?

Tabii ki, Reddit’te gölge yasağı almamak için onların kurallarına uymanız gerekir. Ancak bununla ilgili zor olan bir şey, Reddit’teki kuralların aslında gönderdiğiniz alt dizine bağlı olmasıdır.

Kendi bağlantılarınızı göndermeden önce çok okumak ve yorum yapmak isteyeceksiniz. İnsanların belirli bir alt dizindeki çeşitli türdeki gönderilere nasıl tepki verdiklerini izleyin ve ardından buna göre hareket edin.

Ayrıca , shadow banlı olmaktan nasıl kaçınılacağına dair bu resmi olmayan rehbere de göz atabilirsiniz . Bazı önemli noktalar:

 • Kendi içeriğinize spam göndermeyin veya çok fazla bağlantı göndermeyin. (çok fazla başka şey de gönderiyorsanız, kendi çalışmanıza bir veya iki bağlantı göndermeniz sorun yaratmaz)
 • Başka bir kullanıcıyı taciz etmeyin veya sürekli olarak olumsuz oy vermeyin.
 • Başkalarına dox yapmayın veya doxxing’i teşvik etmeyin. (birinin kişisel bilgilerini rızası olmadan yayınlamak)
 • Yasadışı veya uygunsuz içerik yayınlamayın.
 • Moderatörleri veya yöneticileri kötüye kullanmayın.

Reddit’te Shadow Banlı Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?

Reddit’te shadow banlı olup olmadığınızı öğrenmek için r / ShadowBan alt dizininde bir gönderi yapın. Bir bot size yanıt vererek, shadow banlı olup olmadığınızı size bildirir.

Değilseniz bile, bot size yakın zamanda hangi gönderilerinizin kaldırıldığını (varsa) söyleyecektir.

Ayrıca Shadowbanned miyim gibi üçüncü taraf bir araç da kullanabilirsiniz.

TikTok Shadowban Testi

TikTok, kısa videolar paylaşmak için popüler bir sosyal ağdır. Ne yazık ki, orada da shadow ban alabilirsiniz (bir nevi).

Diğer sosyal medya ağları gibi TikTok’un Topluluk Yönergelerinde “shadowban” teriminden resmi olarak bahsedilmemesine rağmen , TikTok belirli içerikleri ayrıcalıklı kılmak için algoritmalar kullanır. Algoritmanın yanlış tarafına geçerseniz, gönderdiğiniz içeriği daha az kişi görebilir.

Daha fazla kişinin içeriğinizi görmesini sağlamak ve cezalardan kaçınmak için TikTok’un öneri algoritmasına yönelik en iyi uygulamaları izlemeye çalışın ve her zaman Topluluk Yönergelerine uyun.

Yasadışı materyal, şiddet, nefret söylemi, spam ve diğer benzer konulardan uzak durun.

İçin size shadowbanned oldum olmadığını kontrol TikTok, sizin sayfa gösterimi bakmak ve sayfa istatistiklerine “For You” üzerine. Ayrıca bir hashtag kullanabilir ve gönderinizin bu hashtag altında görünüp görünmediğini görebilirsiniz.

Facebook Shadowban

Facebook, içerik denetleme politikasını ” kaldır, azalt ve bilgilendir ” olarak adlandırıyor.

Temel olarak, Facebook Topluluk Standartlarını ihlal eden içerik siteden kaldırılırken, diğer istenmeyen içerikler (yanıltıcı bilgiler gibi) Facebook’ta daha az görünür olabilir veya üzerine bir uyarı etiketi yerleştirilebilir.

Facebook sürekli olarak içeriğinizi “azaltıyorsa”, bu bir tür shadowban olarak düşünülebilir.

Facebook’ta bir shadowban’ı tetiklemek için yapabileceğiniz en önemli şey, sahte veya yanıltıcı bilgilere bağlantılar paylaşmaktır. Sitedeki içerik, bağımsız doğrulama kuruluşları tarafından kontrol edilmektedir .

Facebook ayrıca , algoritmasının tıklama tuzağı olarak kabul ettiği web sitelerinden gelen bağlantıları da cezalandırıyor . Facebook’ta çok sayıda tıklama oluşturan çok sayıda gelen ve giden bağlantıların olmadığı düşük otoriteli web siteleri tıklama tuzağı olarak kabul edilebilir .

Çok sayıda yanıltıcı bağlantının ve tıklama tuzağının sıklıkla paylaşıldığı Facebook grupları gölge yasaklanabilir.

Kişisel sayfanızın, işletme sayfanızın veya grubunuzun Facebook’ta gölge yasaklanmış olabileceğinden endişeleniyorsanız, son gönderilerinizdeki katılım düzeylerinde bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin.

LinkedIn Shadowban

İnsanlar genellikle LinkedIn’de gölge yasağı almayı düşünmezken, içeriğinizin erişiminin burada kısıtlanması mümkündür.

Diğer sosyal medya siteleri gibi LinkedIn de sorunlardan kaçınmak için tüm üyelerin uyması gereken Topluluk Politikalarına sahiptir.

LinkedIn profesyonel bir site olduğu için içerik politikaları diğer platformlardan bile daha katıdır. İçeriğiniz yalnızca güvenli, yasal ve uygun değil, aynı zamanda profesyonel de olmalıdır.

LinkedIn, açıkça kariyer gelişimi ve kendini tanıtmak için bir yer olmasına rağmen, insanlara spam göndermek hala yapılamaz.

Başkalarının mahremiyetine ve fikri mülkiyetine saygı duymanız gerekir. Diğer üyelere karşı tacizden veya istenmeyen romantik ilerlemelerden de kaçınmalısınız.

LinkedIn politikalarını ihlal ederseniz, “belirli içeriğin görünürlüğünü sınırlayabilir veya tamamen kaldırabilir.”

Bununla birlikte, LinkedIn algoritması oldukça karmaşıktır. İçeriğiniz tamamen profesyonel ve yüksek kaliteli olsa bile, yine de istediğiniz erişimi elde edemeyebilir.

LinkedIn için içerik oluştururken akılda tutulması gereken en önemli iki faktör etkileşim ve alaka düzeyidir.

YouTube Shadowban Testi

Tam olarak bir sosyal ağ olmasa da, kesinlikle hala insanların içerik öğrenmek ve paylaşmak için gittiği bir site. YouTube’dan shadow banlı olabilir misiniz?

YouTube shadowban , popüler içerik oluşturucu PewDiePie nedeniyle haberlerde yer aldı . Hayranlarına göre, İsveç video oyunu YouTuber’ın kanalı YouTube aramasında cezalandırıldı.

YouTube’un resmi yanıtı, shadowban kanalları olmadığı , ancak bazı videoların işaretlenebileceği ve aramada görünmeden önce incelenmesi gerektiğiydi.

In Poligon röportajda , olduklarını söyledikleri “şu anda sorunu çözmeye çalışıyoruz.”

Sosyal Medyada Shadowban Olmayı Önlemenin 7 Yolu

Farklı sosyal ağların, ne tür ihlallerin bir shadowban’ı hak ettiği konusunda kendi fikirleri vardır. Bununla birlikte, kayda değer bazı genel eğilimleri kesinlikle görebiliriz.

Bir shadowban’dan korunmak istiyorsanız bu yönergelere uyun:

 1. Daima Hizmet Koşullarına uyun.
 2. Kategorinizdeki güçlü kullanıcıları takip edin ve izleyin. (neyi ve nasıl paylaştıklarını görün)
 3. Bağlantıları veya kopyalanarak yapıştırılan içeriği defalarca yayınlamayın.
 4. İçeriğin uygun olup olmadığından emin değilseniz, paylaşmaktan kaçının.
 5. Başkalarına kibar ve saygılı davranın.
 6. Yasaklanmış hashtag kullanmayın.
 7. Yasadışı konular hakkında paylaşım yapmaktan kaçının.

Sonuç

Shadow banlandığınız hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir. En azından ilk başta değil… gerçi zamanla bundan şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Kendinizi korumak için yapmanız gereken, yayınladığınız şeyin sitenin veya uygulamanın hüküm ve koşullarına aykırı olmadığına dikkat etmektir. Ayrıca, içeriği spamlamaktan , diğer kullanıcılarla kavga etmekten ve diğer kullanıcılarla trol yapmaktan veya uygunsuz olarak değerlendirilebilecek şeyler göndermekten kaçınmaya çalışın .

Bir shadowban sinir bozucu olabilir, özellikle de hak ettiğinizi düşünmüyorsanız. Belki neyin uygunsuz olup olmadığı konusunda sosyal medya algoritmasına katılmıyorsunuz veya belki algoritma sizin bir trol olduğunuzu düşünürken yapıcı bir tartışma yaşadığınızı düşünüyorsunuz.

Bununla birlikte, umarım bu kılavuzdaki ipuçları, içeriğinizin daha iyi etkileşim kurması için gelecekte gölge yasağı yaşamamaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

İnsanların shadow banlı olup olmadığını bilmelerine başka hangi yollar yardımcı olabilir? Yorumlarda bize bildirin.

Yorum yapın