İnstagram’da İşlem Engellendi Sebebi ve Çözüm Yolları 2024

İnstagram’da kullanım limitlerini aşmanız durumunda, “işlem engellendi hatası” almanız çok normal bir durumdur.

Hata mesajı; “Bu işlem engellendi. Lütfen daha sonra tekrar dene. Topluluğumuzu korumak için bazı içerikleri ve işlemleri kısıtlıyoruz. Hata yaptığımızı düşünüyorsan bize bildir.“

Instagram’da “İşlem Engellendi” Ne Demektir?

Bir mesaj geldiğinde, “Bu işlem engellendi. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz. Topluluğumuzu korumak için belirli içerikleri ve eylemleri kısıtlıyoruz. Instagram ekranınızda hata yaptığımızı düşünüyorsanız bize bildirin” mesajı görüntüleniyorsa, bu, Instagram’ın bazı etkinlikleriniz için sizi cezalandırmaya karar verdiği ve hesabınızı bloke ettiği anlamına gelir.

İnstagram İşlem Engellendi Hatası

Instagram hesabınızı engellediğinde, Instagram’da kimseyi takip etmenize izin verilmez. Hiç kimsenin gönderisini beğenmenize veya yorum yapmanıza bile izin verilmiyor. Ancak, yine de hesabınıza giriş yapmanıza izin verilir.

Instagram’ın spam gönderenler ve botlar için kullanıcılarının rahatsız olmamasını sağlamak için katı bir politikası vardır ve Instagram sistemi sizin tarafınızdan küçük bir hata bile bulursa sizi engeller. Instagram sistemi bu işlemi yapmadan önce sizi bilgilendirmediği gibi, sebebini de söylemez. Bunun olmasının birkaç olası nedeni olmasına rağmen, bunu nasıl düzelteceğimizi tartıştıktan sonra aşağıda tartışacağız. 

İşlem Engellendi Hatası Kaç Gün Sürer?

Instagram işlem engelleri geçicidir – kalıcı değildir. Engeller bir günden bir haftaya kadar her yerde sürebilir. Çoğu durumda, 48 saat içinde veya belirli adımları attıktan sonra kaybolurlar (bunun hakkında daha sonra bu makaleyi okuyabilirsiniz).Bazı durumlarda, işlem engelinin kaldırılacağı belirli bir sona erme tarihi olan Instagram’dan bir bildirim görebilirsiniz. Ancak Instagram, istismar etmenizi önlemek için Instagram’da ne kadar süreyle engelleneceğinizi açıklamayabilir.

İnstagram “İşlem Engellendi” Hatası Neden Olur?

Bu mesajı aşağıdaki durumlarda almanız olasıdır:

 • Kısa sürede çok sayıda profili takip etmeye çalışmak.
 • Kısa sürede çok sayıda fotoğrafı beğenmeye çalışmak.
 • Çok fazla fotoğrafın altına aynı şeyi yorumluyorsun.
 • Eylemleriniz bir botla otomatikleştirilmiş gibi görünüyor.
 • Instagram’da belirli işlemleri tamamlamak için 3. taraf uygulamasını kullanıyorsunuz.

İnstagram: “İşlem Engellendi” Hatası Çözümü

Hatanın kendisini açıkladık. Şimdi, soru nasıl düzeltileceğidir! Bu bölümde, size nedenlerle ilgili çözümler vereceğiz.

Her şeyden önce, sorun giderme önemlidir. Ondan bir kez ve herkes için kurtulmanın tek yolu budur. Instagram sizi spam gönderen biri olarak tanımladı. Aşağıdaki paragraflarda, sorunu çözmenize yardımcı olacak nedenleri ve adımları öğreneceksiniz.

1.Aşırı Dolaşma Faaliyetlerini Durdurun

Açıkladığımız gibi, kısa bir süre için çok fazla gönderiyi beğendiğinizde veya çok fazla hesap takip ettiğinizde Instagram bir bot olduğunuzu düşünebilir. Bu durumda en kolay yol, hatanın kendi kendine düzeltilmesini beklemektir. Sonsuza kadar orada olmayacak. Ancak engellendiğinizin üzerinden bir süre geçtiğini düşünüyorsanız Instagram destek ekibiyle iletişime geçmenizde fayda var. Bunu aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

 1. Bir gönderiyi beğenmeye çalışın.
 2. “Belirli etkinlikleri kısıtlıyoruz” hatası belirdiğinde, “bize söyle” düğmesine dokunun.
 3. Gerekli bilgi formunu doldurun.
 4. Birkaç gün bekleyin.
 5. Bu durumda, bir hata varsa sorun giderilecektir.

2.Bot Kullanmayı Durdur

Sorununuz faaliyetlerinizden kaynaklanmıyorsa ve yukarıdaki çözümler işe yaramadıysa, bunun nedeni büyük olasılıkla işletme yönetiminiz için bir robot kullanmanızdır. Bot sağlayıcısının botun güvenli ve tespit edilemez olduğu iddialarına güvenmeyin. En iyi çözüm, her zaman hemen kullanmayı bırakmaktır. Botu kullanmayı bıraktıktan sonra hata birkaç gün içinde düzeltilecektir.

Ancak, birçok Instagram kullanıcısı ve işletme sahibi, hesaplarını büyütmek için Instagram araçlarına ve robotlarına bağımlı hale geliyor . Instagram’ın yeni güncellemeleri nedeniyle, bu tavsiye edilmez.

3.Hesabınızı Büyütmek için AiGrow’u Kullanın

AiGrow, kolayca kullanabileceğiniz üçüncü taraf bir uygulamadır. Birçok özelliği onu tüm Instagram botlarına mükemmel bir alternatif haline getiriyor. Size hesaplarınızın büyümesiyle ilgili istatistiksel veriler sağlayacaktır. Ayrıca hashtag’ler ve Instagram algoritmalarını akıllıca kullanarak takipçilerinizi organik olarak artırabileceğiniz kolaylıklar sağlayacaktır. AiGrow, hesabını büyütme ihtiyacı hisseden herkes için en iyi alternatiftir. AiGrow’u kullanarak, takipçilerinizi korumanıza ve etkileşimlerinizi yönetmenize büyük ölçüde yardımcı olan DM’lerinizi de yönetebilirsiniz.

AiGrow’a kaydolmak tamamen ücretsizdir. Üstelik pek çok özelliğinin tamamını bir ay boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Premium versiyonu da mevcuttur ve fiyatlar son derece bütçe dostudur, bu nedenle masraflar konusunda endişelenmenize gerek yoktur. AiGrow’u sosyal medya yardımcınız olarak kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. E-postanızı kullanarak AiGrow’a ücretsiz kaydolun.
 2. AiGrow aracılığıyla Instagram hesabınıza (0) giriş yapın
 3. Kontrol panelinizde hesabınızı bulun ve “Hesabı yönet” düğmesini tıklayın.

4.Son Olarak Şunları Yap

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, son çare olarak aşağıdaki adımları uygulamanızı önemle tavsiye ederiz. Hepsinin faydalı olduğu bildirildi.

 • IG hesabınızdan çıkış yapın ve ardından tekrar giriş yapın.
 • Farklı bir cihaz kullanarak Instagram’da oturum açın.
 • Sorununuzla ilgili olarak Instagram destek ekibine bir e-posta gönderin.

Sonuç:

Instagram, spam gönderen olarak algılanırsa, kullanıcıları belirli etkinliklerden engeller. Bu nedenle “Instagram’da belirli etkinlikleri kısıtlıyoruz” hatası alıyorsunuz. Son zamanlardaki doğal aktiviteleriniz nedeniyle bir hata yapmışlarsa, sorun birkaç gün sonra kendiliğinden geçeceği için endişelenmenize gerek yoktur. Gerçekten bir bot kullanıyorsanız , onu hemen durdursanız iyi olur.

Ek bilgi: İnstagram Tekrar Denemeden Önce Birkaç Dakika Bekleyin Hatası ve Çözüm Yolları <<<

Yorum yapın